Prohodul Domnului in Vinerea Mare la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In Vinerea Mare Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est ,avand ca coliturghisitori clericii asezamantului monastic a oficiat Prohodul Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Slujba Prohodului Domnului imbina in sine rastignirea Mantuitorului,moartea lui si Invierea  Sa in a treea zi pentru a darui crestinilor cel mai generos dar -Mantuirea.In cuvantul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit credinciosilor prezenti la serviciul divin despre iubirea netarmurita a Mantuitorului fata de semenii sai ,despre jertfa ,plina de dragoste divina a lui Hristos pentru omenire.