Nasterea Maicii Domnului,serbata la complexul monastic Arhiepiscopal.

De Marea Sarbatoare a Nasterii Maicii Domnului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca praznicala la complexul monastic arhiepiscopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii si inchinatorii asezamintului monastic.dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.In predica Sa ierarhul a vorbit despre rolull Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu in Ortodoxie.”Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu este permanenta mijlocitoare intre crestini si Sfanta Treime,prin Ea fiind primita posibilitatea Mintuirii noastre.”,a reiterat Inal Prea Sfintia Sa.