Duminica Inaltarii Sfintei Cruci la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”

In ziua de Duminica,27 septembrie intreaga Ortodoxie serbeaza mareata sarbatoare a Inaqltarii Sfintei Cruci.Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca  la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.In timpul serviciului divin clericul asezamantului monastic , prea cuviosul parinte ieromonah Samon Taras s-a invrednicit de a fi decorat cu dreptul de a purta cruce de aur.Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a vorbit despre simbolul Sfintei Cruci pentru crestini.”Serbam astazi sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci.E acel simbol,ce ne-a deschis calea spre Mintuire.Anume din acest motiv ne inchinam si noi,credinciosii Sfintei Cruci,pe care Mantuitorul a adus cea mai mare jerfa posibila din dragostea Sa netarmurita fata de omenire.De aceea si noi,crestinii acestor vremuri deloc usoare exclamam”Crucii Tale ne inchinam,Hristoase”,a reiterat ierarhul.La finele serviciului divin numerosi crestini au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.