Duminica dinainte de Inaltarea Sfintei Cruci la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”

In Duminica de dinainte de Inaltarea Sfintei Cruci Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii si enoriasii sfantului asezamint monastic.In cuvintul sau de povata de dupa citirea pericopei Evanghelice,cea de la Ioan III Inalt Prea Sfintia Sa a vorbit dreptcredincioasei adunari despre  semnificatia Sfintei Cruci in Ortodoxie.”Sfanta Cruce simbolizeaza alegoric Inaltarea Mintuitorului in Ceruri.E acea cale,trasata de Hristos pentru noi toti,cei ce se incred in el si se roaga.Rugaciunea si pocainta,faptele bineplacute Mintuitorului lumii ne fac posibila urmarea lui Hristos pe calea Mintuirii”,a mentionat ierarhul.La finele serviciului divin numerosi crestini au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a lui Hristos.