Sfantul si Dreptul Filaret cel Milostiv,serbat prin rugaciune la manastirea„Sfanta Treime”

In ziua serbarii Sfantului si Dreptului Filaret cel Milostiv Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit dimpreuna cu un impunator sobor de preoti si diaconi la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,serband astfel prin rugaciune ziua Protectorului Ceresc al Inalt Prea Sfintiei Sale.Clericii din cuprinsul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est si-au felicitat calduros chiriarhul cu acest binecuvantat prilej,dorindu-i multa sanatate si indelungata slujire arhipastorala pentru binele Sfintei lui Hristos Biserici si a tuturor credinciosilor,calauziti spre Mantuire.Aceasta liturghie arhiereasca a fost una deosebita pentru prea cuviosul parinte ierodiacon Iustin Leanca,care a fost hirotonit intru ieromonah pe seama manastirii „Acoperamantul Maicii Domnului”din comuna Tighira,raionul Ungheni.Vladica Filaret si clericii prezenti i-au dorit nou-hirotonitului slujitor al Sfantului Altar slujire indelungata in Via Domnului si continua ascensiune duhovniceasca,realizari in procesul de edificare a asezamantului monastic.Dupa Sfanta liturghie arhiereasca a fost oficiat un Te Deum Mantuitorului Hristos pentru binefacerile Sale ,dupa care Vladica Filaret a oferit clericilor prezenti o agapa crestineasca.