Botezul Domnului,serbata liturgic la Complexul monastic Mitropolitan

In ziua  pranuirii Botezului Domnului, 19 ianuarie Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Mitropolitul Falestiului si Exarh al Moldovei a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Mitropolitan cu Hramul Sfintei Treimi din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si un numar impresionant de crestini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a mentionat semnificatia majora a Botezului Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos in apele Iordanului in Ortodoxie.Deasemenea,ierarhul a felicitat crestinii prezenti cu acest binecuvantat prilej-Sarbatoarea Botezului Domnului,numita in popor Boboteaza,iar in teologie Epifania sau Dumnezeeasca Aratare.Dupa serviciul divin Vladica Filaret, dimpreuna cu preotii-slujitori in curtea Complexului monastic au oficiat conform traditiei tipiconale randuiala Sfintirii Aghesmei Mari .La final ierarhul a explicat credinciosilor prezenti importanta Aghesmei Mari si atitudinea,pe care trebuie sa o aiba crestinii fata de aceasta sfintenie. Traditional,ca semn al binecuvantarii ceresti Vladica Filaret a stropit credinciosii prezenti cu Aghiasma Mare.