Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de marti,1 septembie Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monahal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi crestini.Ierarhul si clericii,enoriasii au inaltat umile rugaciuni Mintuitorului Hristos pentru tara si neam.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a indemnat credinciosii sa fie in permanenta si fierbinte rugaciune,inclusiv si pentru cei multi,aflati in suferinta din cauza cumplitei pandemii,ce face ravagii pe plan mondial.”Iubiti frati si surori!Va indemn si chem la rugaciune.Deasemenea va rog sa respectati toate rigorile,impuse de autoritatile statului in vederea combaterii acestei cumplite maladii,care face zilnic numeroase jerfe”,a mentionat ierarhul.Dupa serviciul divin Inalt Prea Sfintia Sa a primit felicitari sincere din partea clericilor Eparhiei cu ocazia zilei de nastere de 55 ani de viata paminteasca.Apoi a fost slujit un Te Deum Mintuitorului pentru toate binefacerile Sale.