Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica inainte de Nasterea Domnului Vladica Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”alaturi de obstea asezamintului monastic si soborul clericilor.Deasemenea la Sfanta si Dumnezeeasca liturghie au fost prezenti numerosi pelerini si enoriasi ai manastirii.Dupa citirea pericopei Evanghelice ierarhul sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvint de povata duhovniceasca,in care a vorbit despre cartea neamului lui Iisus Hristos sidespre Nasterea Sa prin Fecioara Maria.Prea Sfintia Sa a indemnat credinciosii sa intimpine cu destoinicie,evlavios Marea Sarbatoare a Nasterii Domnului,participind la sfintele slujbe si la tainele spovedaniei si impartasirii.Deasemenea Vladica a felicitat crestinii prezenti cu sosirea Anului Nou civil,dorind numerosilor fii si fiice duhovnicesti un an prosper,sanatate si multe realizari meritorii in activitatea zilnica,pace si intelegere in familie.