Intru multi ani, Stapane!

Acum, la data de 1 septembrie, cind Inalt Prea Sfintia Voastra mai adaugati inca o fila,a 55-a, la cartea vietii pamantesti,venim si noi,clericii si enoriasii de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est cu cele mai sincere si cordiale felicitari pentru bunul nostru arhipastor si parinte spiritual.Noi,fii si tiice duhovnicesti al Inat Prea Sfintiei Voastre va dorim multa sanatate,slujire indelungata in Via Domnului  si bogate  roade duhovnicesti a slujirii asiduie,pline de abnegatie si osardie.Dezvoltare continua si constanta a Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,a carei creator si conducator sunteti gratie intelepciunii si perseverentei Inal Prea Sfintiei Voastre.Acelei Eparhiii ,care a fost creata si s-a dovedit a fi viabila  in pofida pozitiei potrivnice a autoritatilor de stat si a celor exeliastice majoritare.Ati depasit si continuati sa confruntati multe incercari ,invocand puterea rugaciunii..Si astazi va zicem un sincer INTRU MULTI ANI.STAPANE!!!