Liturghie arhiereasca la Complexul monastic Mitropolitan„Sfanta Treime”

In ziua de sambata,4 noiembrie,ziua pomenirii Sfantului Ierarh Averchie si a tuturor celor adormiti intru Domnul inalt Prea Sfintitul Parinte  Filaret,Mitropolitul Falestiului si a Moldovei ,Exarh al Patriarhiei Kievului in Republica Moldova a liturghisit la Complexul monastic Mitropolitan„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat dreptcredinciosilor prezenti un cuvant de zidire duhovniceasca,in care a vorbit despre necesitatea pomenirii in rugaciune a tuturor celor adormiti intru Domnul”Fiecare dintre noi la sigur are persoane dragi sufletului-parinti,frati,surori,prieteni,mutati la Domnul.Va indemn,iubiti fii si fiice duhovnicesti sa va rugati pentru sufletele lor,sa aprindeti o lumanare la Sfanta lui Hristos Biserica”,a mentionat ierarhul.