Duminica a XXII-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Mitropolitan

In Duminica a XXII-a dupa Pogorarea Sfantului Duh Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Mitropolitul Falestiului si a Moldovei a liturghisit alaturi de obstea,clericii si enoriasii Complexului monastic Mitropolitan„Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Luca ,16 cu privire la pilda bogatului nemilostiv si saracului Lazar,Vladica Filaret a adresat dreptcredocioasei aunari un emotionant cuvant predicational,in care a mentionat necesitatea de a face milostenie si caritate celor,aflati in suferinta.„Aceasta pilda este absolut valabila si in zilele noastre.Pentru a ne invrednici de a il urma pe Mantuitorul Hristos spre Mantuire trebuie sa fim milostivi si rugatori catre Domnul.Anume acum,cand civilizatia umana este in pericol mare din cauza tulburarilor sociale si nihilismului,razboaielor,incepute concomitent in diferite regiuni a globului pamantesc multi semeni ai nostri au luat calea pribegiei ,multi sunt in pericol si,deci in suferinta.Orice act de milostenie este absolut binevenit si onorabil pentru un adevarat crestin”,a mentionat Arhipastorul.La finele serviciului divin numerosi credinciosi,ce au primit dezlegarea preotului-duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.