Duminica a XXI-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Mitropolitan

In Duminica a XXI-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Mitropolitul Falestiului si a Moldovei ,Exarh al Patriarhiei Kievului in Republica Moldova a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la Complexul monastic Mitropolitan„Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii si obstea asezamantului monastic.Impreuna cu ierarhul si clericii au inaltat rugaciuni Mantuitorului Hristos numerosi credinciosi.In timpul serviciului divin au fost inaltate rugaciuni pentru finisarea sangerosului razboi in Ucraina si instaurarea pacii in toata lumea.Cuvantul de povata duhovniceasca a fost axat pe Pilda Semanatorului din Evanghelia zilei.„Pilda semanatorului este una alegorica si profunda.Este impetuos necesar sa ne rugam Mantuitorului Hristos sa ne binecuvanteze si sa reverse abundent asupra noastra bogatele Sale daruri duhovnicesti spre Mantuirea noastra”,a mentionat Vladica.