Liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”

In ziua de vineri,9 octombrie,de ziua Adormirii Sfantului Apostol si Evanghelist Ioan Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu un impresionant sobor de preoti di diaconi din cuprinsul Eparhiei si in prezenta unui numar mare de enoriasi ai sfantului asezamintului monastic.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.”Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan ne poate servi ca un exemlu de traire duhovniceasca.El printre primii l-a urmat pe Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos si este primul numit in Ortodoxie ca Teolog.In indelungata Sa viata a fost intelept,iubitor si milostiv,astfel manifestand calitatile inspirate de Hristos”,a mantionat Inalt Prea Sfintia Sa.la finele serviciului divin numerosi crestini au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.