Duminica a XVII-a dupa Cincizecime la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”

In Duminica a XVII-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericul asezamintului monastic,prea cuviosul parinte ieromonah Trifon Cepoi,parintele diacon Ioan Cucovici si numerosi inchinatori ai manastirii.In cuvantul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit despre dragostea jerfelnica a Mintuitorului fata de noi,oamenii,elucidata in Pericopa Evanghelica a zilei,cea de la Luca,VI.”Iubiti credinciosi! Ca indemn sa urmati invatatura Mintuitorului Hristos,care a manifestat draste neconditionata fata de omenire.Hristos este exemplul iubirii,care ne indeamna sa ne iubim inclusiv si vrajmasii.Iertarea fata de cei ,ce neau adus suparari si suferinte ne apropie de Dumnezeu.Deci iertand su rugandu-ne pentru vrajmasii nostri ne apropiem de calea Mantuirii.”,a reiterat ierarhul.Dupa serviciul divin numerosi crestini au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.