Liturghie arhiereasca in ziua de nastere a I.P.S.Filaret.

in ziua de 1 septembrie,ziua de nastere a Inalt Prea Sfintitului Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est Complexul monahal „Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua ,raionul Anenii Noi a fost  gazda a unui serciu divin praznical.Inalt Prea Sfintiei Sale i-au coliturghisit Prea Sfintitul Parinte Aviv Pancu,Episcopul Rascaniului ,Vicar al Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,Prea cuviosul parinte arhimandrit Polieuct Ulinici,paroh al bisericii „Sfantul Voievod Stefan cel Mare”din comuna Cojusna,min.Chisinau,protoiereul Ioan Rusu,paroh al bisericii din comuna larga,Anenii Noi si clericul manastirii Sfanta Treime”preacuviosul parinte ieromonah Samon Taras.Dupa serviciul divin praznical parintele Arhimandrit Polieuct a delicitat chiriarhul cu acest binecuvantat prilej din partea tuturor clericilor din cuprinsul de Dumnezeu pazitei  Eparhii ortodoxe a Moldovei de Est,dupa care ierarhii si clericii prezenti au oficiat un Te Deum  de multumire Mantuitorului  Hristos pentru toate binefacerile,revarsate milostiv asupra credinciosilor din cuprinsul Eparhiei .