Duminica a XII-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica a XII dupa Pogorarea Sfantului Duh Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din comuna Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi .Liturghia arhiereasca a fost una deosebita pentru parintele diacon Vladislav Bors,care s-a invrednicit  sa fie hirotesit intru protodiacon pe seama manastirii „Buna Vestire”din comuna Nihoreni,raionul Rascani.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant predicational,inspirat din Evanghelia zilei,cea de la Matei,19 cu privire la adresarea tanarului bogat catre Mantuitorul Hristos.”Acest pasaj evanghelic este unul de o importanta duhovniceasca deosebita.Faptul ca acest tanar a respectat poruncile lui Dumnezeu sa dovedit a fi insuficient .Dupa sfatul Mantuitorului Hristos de a se dezice de bogatiile sale in favoarea celor saraci el devine trist si deprimat.Aceasta ne vorbeste despre faptul va majoritatea celor instariti pun accent mai mult pe cele materiale in defavoarea celor duhovnicesti.Deci,vedem ca aceasta tendinta este complet valabila si dupa doua milenii.Iubiti fii di fiice duhovnicesti,Va indemn la milostenie si caritate pentru cei necajiti si aflati in suferinta.Cu regret numarul lor este foarte mare in perioada actuala”,a specificat Inalt Prea Sfintia Sa.La finele serviciului divin Vladica Filaret a primit felicitari de la enoriasii manastirii cu ocazia zilei de nastere.