Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret la popas aniversar

Inalt Prea Sfintite Parinte Arhiepiscop!                                                                                                                                 In aceasta frumoasa zi cand Inalt Prea Sfintia Voastra mai adauga o fila la cartea vietii noi,clericii si enoriasii de Dumnezeu Pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est venim cu cele mai sincere si cordiale urari de bine in adresa inteleptului nostru arhipastor si duhovnicesc parinte.Ne rugam bunului si Milostivului Dumnezeu sa va pastreze in deplina si durabila sanatate ,indelungat in zile spre binele Sfintei Biserici Ortodoxe si a crestinilor,pastoriti cu atata dragoste si intelepciune spre Mantuire.Pe parcursul activitatii pastorale Inalt Prea Sfintia Voastra a-ti reusit multe.Redeschiderea Sfintei Manastiri Condrita,,transformand ruinele in o candele aprinsa a monahismului si rugaciunii,infiintarea  Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,activitatea rodnica si asidua in calitate de Arhipastor,in cadrul careia a-ti zidit biserici si manastiri.Dragostea si intelepciunea inalt Prea Sfintiei Voastre au adunat in Eparhie un numar impresionant de credinciosi ,care va iubesc si apreciaza la justa valoare pentru calitatile deosebite ,de care  dati dovada  in activitatea pastorala .Toate acestea ne sugereaza sa Va spunem astazi ,cu acest binecuvantat prilej un sincer Intru Multi  si Fericiti ani,Stapane!!!