Liturghie arhiereasca in Dunminica XXIV-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Mitropolitan

In Duninica a34 dupa Pogorarea Sfantului Duh Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Mitropolitul Falestiului si Exarh al Moldovei a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie laturi de clericii si enoriasii Complexului monastic Mitropolitan cu Hramul Sfintei Treimi din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Cuvantul predicational al Inalt Prea Sfintiei Sale a fost axat pe pericopa Evanghelica a zilei,cea de la Luca,18-intalnirea dregatorului bogat cu Mantuitorul Hristos.Vldica Filaret a indemnat dreptcredicioasa adunare la rugaciune4 si pocainta,la lupta duhovniceasca cu viciile omenesti,caracteristice timpului nostru zbuciumat .Ierarhul,folosind pilda intalnirii drergatorului bogat cu Mantuitorul Hristos a condamnat asa vicii ca lacomia si zgarcenia,lipsa de compasiune fata de semenii nostri ,aflati in suferinte,des intalnite in societatea contemporana.Astfel ,Inalt Prea Sfintia Sa a indemnat credinciosii prezenti la o continua ascensiune duhovniceasca,la cultivarea autenticilor valori crestine,cu regret tot mai rar intalnite in zilele noastre.