Duminica a XXXV-a dupa Pogorarea Duhului Sfant la Complexul monastic Mitropolitan

In Duminica a XXXV-a dupa Pogorarea Duhului Sfant Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Mitropolit al Falestiului si Exarh al Moldovei a liturghisit alaturi de clericii,obstea si enoriasii Complexului monastic Mitropolitan cu Hramul Sfintei Treimi din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Cuvantul predicational al Inalt Prea Sfintiei Sale a fost inspirat din pericopa Evanghelica a zilei-pilda vindecarii de catre Mantuitorul Hristos a unui orb in apropierea orasului Ierihon.Vladica Filaret a mentionat faptul ca Mantuitorul Hristos este vindecatorul suprem al oricaror boli si suferinte,fie ele de ordin trupesc sau spiritual,specificand puterea rugaciunii.Anume prin rugaciune poate fi obtinuta vindecarea.Cei aflati in suferinta nu trebuie sa cada in deznadejde si disperare,ci sa inalte rugaciuni Mantuitorului,care are puterea de a vindeca orice boala si suferinta.