Liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”

In  Duminica a XII-a dupa Cincizecime, Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,dinmila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca  la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi credinciosi.La finele serviciului divin ierarhul a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint predicational,in care a argumentat necesitatea urmarii poruncilor Mintuitorului.”Intrebarea ,adresata lui Hristos de catre Tanarul bogat trebuie sa fie constientizata de toti crestinii ortodocsi.Si noi sa urmam aceasta cale ,si noi sa gasim raspunsul.Deoarece alegoric vorbind  putem obtine viata vesnica in Imparatia lui Dumnezeu doar prin rugaciune si pocainta”,a mentionat Inalt Prea Sfintia Sa.