Intampinarea Domnului,serbata la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In ziua de luni,15 februarie crestinii ortodocsi serbeaza Praznicul Intampinarii Domnului.In aceasta zi Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est dimpreuna cu clericii Complexului monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”prot.mitr.Gheorghe Miron,ieromonahii Trifon Cepoi si Samon Taras,parintele diacon Ioan Cucovici au savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala.La serviciul divin praznical au fost prezenti numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice Inalt Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.Vladica Filaret a vorbit despre istoricul acestui praznic,ce ne vorbeste despre aducerea de catre Sfanta Maica a sa a pruncului Iisus la Templul din Ierusalim la 40 de zile dupa Nastere,unde a fost intampinat si tinut in brate de Dreptul Semion.