Duminica Vamesului si Fariseului la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In Duminica Vamesului si a Fariseului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si un numar impunator de pelerini.Cuvantul Sau predicational Vladica Filaret a fost axat pe rugaciunea vamesului „Dumnezeule,milostiv fii mie,pacatosului”„Mantuitorul este milostiv cu noi toti,crestinii ,insa toate depind de pocainta noastra,de sinceritatea rugaciunii noastre.Deci,iubiti crestini,Va indemn spre pocainta si rugaciune.Ele sunt necesare in viata noastra zi de zi si acum indeosebi,cand societatea e macinata de pacat,de o goana teribila dupa bunuri materiale in detrimentul vietii spirituale”,a mentionat ierarhul.Deasemenea Inalt Prea Sfintia Sa a amintit dreptcredincioasei adunari ca din aceasta duminica incepe perioada pregatitoare pentru Sfantul Marele Popst a Invierii Domnului.