Duminica lui Zaheu Vamesul la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica lui Zaheu Vamesul Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua ,raionul Anenii Noi alaturi de obstea si clericii asezamantului monastic si numerosi credinciosi.In cuvantul Sau predicational Vladica Filaret a vorbit despre pocainta vamesului Zaheu,care datorita faptului ca permanent se afla in pacat a devenit urat de propriul popor.”Acest fragment al Evangheliei de la Luca,XIX este cat se poate de actual si in timpurile zbuciumate de astazi.Pilda pocaintei lui Zaheu poate si trebuie urmata de multi si in zilele noastre.Va indemn spre pocainta sincera pe toti voi,crestinii.Pocainta si rugaciunea e unica cale spre scopul fiecarui crestin,Mantuirea”,a reiterat ierarhul.Deasemenea la serviciul divin de ierarh,confratii slujitori si dreptcredincioasa adunare au fost inaltate rugaciuni pentru cei aflati in neputinta si durere,pentru medicii,ce risca zilnic cu propria sanatate si viata pentru salvarea multor vieti omenesti.