Duminica pomenirii Sfintilor Parinti de la Primul Sinod Ecumenic la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In Duminica de dupa Inaltarea Domnului,cea a pomenirii Sfintilor Parinti de la Primul Sinod Ecumenic Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si un numar impresionant de credinciosi. Ierarhul ,clericii si credinciosii prezenti au inaltat umilite rugaciuni pentru  mila si indurarea Mantuitorului fata de binecredinciosul popor al Republicii Moldova.Dupa citirea Pericopei Evanghelice de la Ioan,cap.XVII,1-13 Vladica Filaret a adresat dreptmaritoarei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a mentionat importanta Primului Sinod Ecumenic de la Niceea,325 in Ortodoxie.La finele serviciului divin numerosi credinciosi ,ce au primit dezlegarea duhovnicului au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.