I.P.S.Arhiepiscop Filaret la 15 ani de slujire arhiereaca.

Inalt Prea Sfintia Voastra!!!                                                                                                                                                              Vladica!!!in ziua cind se implinesc 15 ani dela hirotonia intru arhereu a Inalt Prea Sfintiei Voastre venim si noi ,clericii si credinciosii de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est cu un sincer mesaj de felicitare pentru bunul noatru arhipastor.Sunteti cel,ce ati creat Eparhia Ortodoxa a Moldovei de Est,aduninid in jurul Inalt Prea Sfintiei Voastre un numar impunator de crestini,pe care ii pastoriti intelept spre Mintuire.In acesti ani ati zidit manastiri si parohii,ati hirotonit preoti si diaconi,toate spre binele Eparhiei si credinciosilor,ce va iubesc si va stimeaza.Continuati si acum cu osirdie si rivna sa slujiti in Via Domului,fapt pentru care va bucurati de binemeritatul respect al numerosilor fii si fiice duhovnicesti.Va dorim slujire indelungata pe Ogorul Domnului .Bunul Dumnezeu sa Va dea sanatate si putere de a realiza obiectivele trasate  Prea.Sfintia Voastra spre dezvoltarea continua a Eparhiei,conduse cu intelepciune si perseverenta.Intru Multi Ani,Stapane!!                                                                                                                                                          In numele clericilor si credinciosilor Eparhiei Lilian Luca,secretar Eparhial.