Duminica a VII-a dupa Cincizecime la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”.

In Duminica a VII-a dupa Rusalii Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Aphiepiscop al Falestiului si a Moldovei  de Est  a liturghisit la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In cuvintul Sau de zidire duhovniceasca Inalt Prea Sfintia Sa a vorbit dretcredincioasei adunari despre vindecarea celor doi orbi si unui mut demonizat,personaje din Evanghelia zilei,cea de la Matei IX.”Este o dovada veridica a faptului ca rugaciunea si credinta sunt unicile solutii pentru vindecarea atit trupeasca incit si duhovniceasca.Mintuitorul Hristos ne vindeca,daca suntem in permanenta rugaciune si pocainta.Acest pasaj Evanghelic ramine actual si astazi,cind necrutatoarea maladie face ravagii pe plan mondial”,a adaugat Vladica Filaret.La finele serviciului divin numerosi credinciosi ,ce au primit dezlegare de la duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.