Duminica Vindecarii Orbului din Ierihon la manastirea”Buna Vestire”

In Duminica a XXXV-a dupa Cincizecime la manastirea”Buna Vestire”din or.Rascani ,localitatea Nihoreni  a avut loc un serviciu divin duminical.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost savarsita de staretul asezamantului monastic ,Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu dimpreuna cu clericii manastirii si in prezenta a numerosi credinciosi.In cuvantul Sau predicational parintele-staret a mentionat necesitatea rugaciunii si a pocaintei in situatiile dificile a vietii.„Si astazi sunt multi oameni bolnavi,aflati in suferinta.Alegoric vorbind pilda vindecarii orbului se reflecta perfect asupra zilelor noastre si e o dovada a faptului ca doar Mantuitorul Hristos este cel,ce vindeca suferintele trupesti si launtrice.Noua ne ramane doar sa ne rugam fierbinte si sincer.Desigur,aceasta nu inseamna ca trebuie sa neglijam eforturile medicilor,care si ei lupta jertfelnic pentru orice viata umana,deseori punand in pericol propria viata”,a mentionat Sfintia Sa.La finele serviciului divin credinciosii,ce au primit dezlegarea duhovnicului au primit Taina Sfintei Impartasanii.