Duminica XXXV-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”

Duminica,7 februarie,in ziua pomenirii Sfantului Grigore Teologul,Arhiepiscopul Constantinopolului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic ieromonahul Trifon Cepoi si parintele diacon Ioan Cucovici.La serviciul divin duminical au fost prezenti numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Inalt Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant predicational,inspirat din pilda vindecarii orbului din Ierihon.„Aceasta minune,cea a vindecarii unui orb este dovada dragostei Mantuitorului fata de cei,ce cred cu adevarat in el.Auzind chemarea„ Iisuse,Fiul lui David fie-ti mila de mine„,Mantuitorul Hristos din dragostea Sa netarmurita fata de omenire ii reda celui bolnav vindecare trupeasca si duhovniceasca.Iubiti crestini aceasta pilda este absolut caracteristica zi zilelor noastre zbuciumate.Anume acum sunt multi aflati in suferinta si deznadejde.Deci,sa nu uitam sa ne rugam pentru ei.Mantuitorul ne poate vindeca,ne poate darui eternitate”,a mentionat Vladica.La finele serviciului divin numerosi credinciosi au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.