Duminica Fiului Risipitor la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica Fiului Risipitor Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamantului monastic si numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Luca 15,11-32 Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca ,inspirat din pilda Fiului Risipitor.„Acest pasaj Evanghelic este o chemare emotionanta spre pocainta,menita spre pregatirea crestinilor pentru Sfantul si Marele Post a Invierii Domnului.Fara indoiala Fiul Risipitor merita pedeapsa,insa iubirea parintelui poate fi si este neconditionata.La fel si Mantuitorul iarta pe toti cei,ce se ridica din pacat prin pocainta si rugaciune”,a mentionat ierarhul.