Duminica Sfantului Apostol Toma la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica de dupa Invierea Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi credinciosi.Traditional,Duminica a II-a dupa Inviere este dedicata Sfantului Apostol Toma.Acest subiect a fost dezvaluit dreptcredincioasei adunari in cuvantul predicational al Inalt Prea Sfintiei Sale.„Sfantul Apostoștol Toma a fost singurul ucenic a lui Hristos,ce nicidecum nu putea crede in Invierea Mantuitorului.Deaceea in aceasta zi Iisus Hristos se arata ucenicilor a doua data dupa Inviere si i-l indeamna pe Sfantul Toma sa ii atinga ranile,ramase dupa rastignire.Abia dupa aceasta Sfantul  il marturiseste ca Domn si Dumnezeu,necontestand Invierea.Si noi,crestinii trebuie sa nu punem la indoiala minunea Invierii Domnului,care ne permite sa ii urmam calea Mantuitorului spre Mantuire”,a specificat ierarhul.Deasemenea Vladica Filaret a indemnat credinciosii sa pomeneasca prin rugaciune pe semenii sai ,adormiti intru Domnul ,mentionand ca rugaciune sincera valoreaza mai mult decat o masa copioasa.