Sfantul Mare Mucenic Gheorghe ,serbat la Complexul monastic Arhiepiscopal

In ziua de joi a Saptamanii Luminate,cea a praznuirii Sfantului Mare Mucenic Gheorghe Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii manastirii si numerosi crestini.Dupa citirea Evangheliei zilei Vladica Filaret a adresat dreptmaritorilor crestini ubn emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a vorbit despre rolul major in Ortodoxie a Sfantului Mare Mucenic Gheorghe.Purtatorul de biruinta.„Nascut in Cappadocia  in familie crestina de origine greaca Sfantul parcurge toate treptele ierarhiei militare romane.Era bine cunoscut in armata gratie faptului ca manuia bine armele.Fiind impus de Imparatul Diocletian sa renunte la crestinism el refuza.Chiar fiind torturat Sfantul  ramane fidel credintei.Deci,iubiti credinciosi sa ne intrebam pe noi insine daca suntem si noi la fel de credinciosi ca acest Sfant al Ortodoxiei?In zilele noastre ,cand crestinii nu mai sunt prigoniti pentru credinta multi prefera sa renunte la rugaciune si sa vina la Sfanta Biserica,raman pragmatici si indiferenti.Deci Va indemn sa invocam in rugaciunile noastre numele unuia dintre cei mai mari Sfinti a Ortodoxiei,cerand mijlocirea Lui in fata Imparatului Ceresc”,a reiterat ierarhul.