Duminica Pogorarii Sfantului Duh si Sfintei Treimi la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica Pogorarii Sfantului Duh si a Sfintei Treimi Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Ttreime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de un numar impresionant de pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Inalt Prea Sfintia Sa a felicitat cordial vietuitorii asezamantului monastic si binecredincioasa adunare cu acest binecuvantat prilej,adresand  un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a vorbit despre semnificatia  sarbatorii Cincizecimii.Deasemenea Vladica Filaret a indemnat credinciosii sa traiasca,conducandu-se de adevaratele valori crestine,fiind in permanenta rugaciune si smerenie.Dupa serviciul divin praznical a urmat traditinalul inconjur in procesiune solemn al bisericii cu citirea Sfintelor Evanghelii si un Te Deum Mantuitorului pentru binefacerile Sale,revarsate generos peste binecredinciosul popor.