Duminica Tuturor Sfintilor la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica de dupa Cincizecime,dedicata Tuturor Sfintilor Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca  la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi credinciosi.In cuvantul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit dreptcredinciosilor prezenti despre semnificatia acestei duminici cat si despre necesitatea urmarii faptelor sfintilor si invocarea ajutorului lor in rugaciune pentru tamaduirea trupului si a sufletului .Vladica a mentionat inceputul Postului Sfintilor Apostoli Petru si Pavel,dorind credinciosilor post binecuvantat cu bogate roade duhovnicesti.