Duminica Izgonirii lui Adam din Rai la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica Izgonirii lui Adam din Rai,numita si Duminica Iertarii Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca  liturghie la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime ” din Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat credinciosilor prezenti un cuvant predicational,inspirat din pasajul Evanghelic a zilei.„Iubiti credinciosi,fii si fiice duhovnicesti!Astazi,in Duminica Iertarii va adresez indemnul de a intra in Marele Post ai Invierii Domnului cu pocainta si rugaciune.Incepe o perioada de asceza si ascensiune duhovniceasca.Deasemenea va indemn sa veniti la Sfanta Biserica cu regularitate pentru a primi taina sfintei Impartasanii,deoarece numai asa vom  putea fi demni sa intampinam cu aleasa bucurie duhovniceasca Marea Sarbatoare a Invierii Domnului.”,a mentionat ierarhul.