Circulara I.P.S.Filaret

Aduc in atentia clericilor de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est conditiile de oficiere a serviciilor divine in perioada Postului Invierii Domnului.                                                                                                        1.Preotii-parohi si staretii asezamintelor monastice sunt responsabili de respectarea in stricta a deciziilor autoritatilor statului cu privire la combaterea epidemiei de Covid19.                                                                                   2.Lacasele de cult vor fi la timp aerisite,dotate cu gel antibacterian.                                                                                 3Purtarea mastilor este obligatorie,deasemenea si pastrarea distantei sociale in timpul serviciilor divine.             4.Recomand organizarea comunitatilor religioase  in asa mod pentru ca Taina Sfintei Spovedanii sa fie posibila pe durata saptamanii pentru a evita supraaglomerarea lacasului in zilele de duminica si sarbatori.              +Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est.