Duminica Infricosatoarei Judecati la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica Infricosatoarei Judecati Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat credinciosilor prezenti un cuvant predicational emotionant,inspirat din Evanghelia zilei.”In aceasta zi ,dragi credinciosi va indemn spre pocainta si rugaciune.La Judecata de apoi fiecare va primi dupa merite si in Imparatia lui Dumnezeu vor accede doar dreptii si cei,ce au invins pacatul prin pocainta si rugaciune.Doar aceasta cale ne poate calauzi spre Mantuire”,a mentionat Inalt Prea Sfintia Sa.Dupa serviciul divin numerosi credinciosi,ce au primit dezlegarea preotului-duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.