Botezul Domnului la Complexul monastic Arhiepiscopal

In ziua de 19 ianuarie crestinii ortodocsi serbeaza Botezul Domnului nostru Iisus Hristos.In aceasta zi Mantuitorul Hristos  a fost botezat de Ioan in apele raului Iordan.In amintirea acestui eveniment in toate lacasurile sfinte ortodoxe se slujesc liturghii praznicale.Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal ”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si un numar mare de credinciosi.Dupa citirea Evangheliei zilei Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvant predicational,in care a felicitat crestinii prezenti cu acest binecuvantat prilej.mentionand necesitatea cinstirii in rugaciune a Botezului Domnului si continua ascensiune duhovniceasca.Dupa Sfintirea Aghiasmei ierarhul a accentuat ca apa sfintita in aceasta zi are capacitati curative deosebite si trebuie pastrata si consumata spre o innoire duhovniceasca continua.