Dumnezeeasca liturghie in Joia Mare la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Sfanta si Marea Joi din Saptamana Patimilor Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a Sfantului Vasile cel Mare la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”dimpreuna cu clericii asezamantului monastic,prot.mitr.Gheorghe Miron si ieromonahul Samon Taras in prezenta a numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat credinciosilor prezenti un emotionant cuvant predicational,in care a vorbit despre semnificatia acestei zile pentru crestini.„In aceasta Joie din Saptamana Patimilor e necesar sa ne amintim mai multe evenimente din viata pamanteasca a lui Hristos.Astazi comemoram Cina cea de Taina,rugaciunea fierbinte a Mantuitorului in gradina Ghetsimani si vinderea lui Hristos de catre Iuda.Toate acestea ne servesc si astazi drept povata si intelepciune.Va indemn iubiti crestini sa  ramaneti in asceza si rugaciune,sa faceti milostenie si caritate.Sa veniti la Sfanta lui Hristos Biserica ,participand la Taina Impartasaniei.Doar astfel vom putea intampina cu evlavie si aleasa bucurie duhovniceasca Slavita Sarbatoare a Invierii Domnului”,a mentionat ierarhul.