Ziua cinstirii Sfantului Intiiului Mucenic si arhidiacon Stefan la manastirea„Sfanta Treime”

Conform traditiilor crestine in a treea zi dupa Nasterea Domnului  este sarbatorit Sfantul Iniiul Mucenic si arhidiacon Stefan.In  aceasta zi  Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi credinciosi.In cuvantul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre viata plina de sfintenie si traire duhovniceasca a Sfantului Intiiul Mucenic si arhidiacon Stefan.”Fiind unul din cei sapte alesi spre diaconie Sfantul Stefan a propovaduit dreapta credinta si a fost primul,ce a primit moarte martirica pentru credinta sa,fiind judecat de catre Sinedriul fariseilor!,a mentionat ierarhul.Dupa serviciul divin Inalt Prea Sfintia Sa dimpreuna cu clericii coliturghisitori a oficiat un Te De-um Mantuitorului pentru toate binefacerile Sale.