Duminica a XXVII-a dupa Pogorarea Sfantului Duh la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica a XXVII-a dupa Rusalii Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret, din mila lui Dumnezeu Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopaș„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de un sobor de preoti si diaconi din cuprinsul Eparhiei.In timpul serviciului divin ierarhul si clericii prezenti au inaltat rugaciuni pentru instaurarea pacii in regiune si incetarea ostilitatii armate in Ucraina.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei ,cea de la ,Luca XVII Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant predicational,in care a vorbit despre pilda celor zece leprosi.„Cu mare regret putem constata ca crestinii acestei ere zbuciumate deseori uita sa multumeasca Mantuitorului Hristos pentru binefacerile Sale,chiar daca ele se revarsa abundent asupra lor.Deaceea  vin cu indemn catre fratiile voastre sa fiti in permanenta rugaciune ,multumind neostenit Mantuitorului pentru dragostea cea netarmurita fata de omenire”,a mentionat Vladica.