Sfantul Ierarh Nicolae,Arhiepiscopul Mirelor Lichiei,serbat la Complexul Monastic Arhiepiscopal

In ziua praznuirii Sfantului Ierarh Nicolae,Arhiepiscoul Mirelor Lichiei,Facatorul de minuni Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturhie arhiereasca  la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi.Cuvantul de povata duhovniceasca a Inalt Prea Sfintiei Sale a fost axat pe viata plina de sfintenie a Sfantului Ierarh.„Sfantul Ierarh Nicolae a fost unul din cei 318 Sfinti Parinti,ce au participat la Sinodul I Ecumenic,astfel aparand dogmele credintei Ortodoxe.Este unul din cei,ce au anatemizat pe ereticul Arie.Si pana acum este grabnic ajutator pentru credinciosii ortodocsi in cazuri cand ultimii ii cer mijlocirea in fata Mantuitorului Hristos,aflandu-se in boala si nevointa.La Sfintele Sale moaste se ateste minunate vindecari.Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Lui”,a mentionat ierarhul.La finele serviciului divin numerosi crestini ,ce au primit dezlegarea preotului-duhovnic au fost impartasiti  cu Cinstitul Trup si Sange al Mantuitorului.