Sfanta Mare Mucenita Varvara,serbata prin rugaciune la manastirea „Buna Vestire”

in ziua de sambata,17 decembrie Biserica Ortodoxa serbraza Sfanta Mare Mucenita Varvara.In aceasta zi manastirea „Buna Vestire” din localitatea Nihoreni,raionul Rascani a fost gazda a unui serviciu divin deosebit.in dimineata zilei clericii si enoriasii asezamantului monastic,in frunte cu parintele-staret,Prea Sfintitul Aviv,Episcopul Rascaniului, Arhiereu Vicar al Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est si-au intampinat cu aleasa bucurie duhovniceasca  intaistatatorul,Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si al Moldovei de Est,venit la Sfanta manastire pentru a oficia Sfanta Si Dumnezeeasca liturghie praznicala.Ierarhilor Eparhiei Ortodoxe le-au coliturghisit un sobor impunator de preoti si diaconi ,iar modesta ca spatiu biserica s-a dovedit a fi neincapatoare pentru credinciosii veniti la serviciul divin arhieresc.Cuvantul de povata duhovniceasca ,rostit de Vladica Filaret dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei s-a axat pe vietile,pline de sfintenie si evlavie a Sfintei Mare Mucenite Varvara si Sfantul Cuvios Ioan Damaschin.serbat in aceeasi zi.Deasemenea ierarhul a apreciat pozitiv mersul lucrarilor de edificare a asezamantului monastic,desfasurat sub conducerea  parintelui-staret,Prea Sfintitul Aviv,Episcopul Rascaniului,Arhiereu Vicar al Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est dimpreuna cu obstea manastirii.La randul Sau,Prea Sfintitul Aviv a multumit Instaistatatorului Eparhiei pentru vizita arhipastorala si posibilitatea de a se ruga impreuna si a invitat Inalt Prea Sfintia Sa sa revina cu alte binecuvantate ocazii.La finele serviciului divin multi credinciosi,ce au primit dezlegarea preotului-duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.