Sfantul Mare Mucenic Dimitrie,serbat prin rugaciune la manastirea„Sfanta Treime”

In ziua pomenirii Sfantului Mare Mucenic Dimitrie,Izvoratorul de Mir Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Mitropolitul Falestiului si a Moldovei a liturghisit la Complexul monastic Mitropolitan „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii ,obstea  si enoriasii asezamantului monastic.ĂIn cuvantul Sau predicational Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre viata plina de sfintenie si evlavie a Sfantului Dimitrie.”Traind in timpul prigoanei asupra crestinilor  Sfantul Mare Mucenic Dimitrie,Izvoratorul de Mir a reusit sa se manifeste ca un adevarat crestin,propagand credinta celor apropiati.Dupa moartea Sa martirica in biserica,zidita pe mormantul Sfantului au avut loc numeroase minuni,vindecari a bolilor,pe atunci incurabile.Iubiti frati si surori intru Domnul! Va indemn si acum,in aceste timpuri de grea cumpana si incercare pentru omenire sa cerem mijlocirea celui,ce a primit moarte martirica pentru credinta-Sfantul Mare Mucenic Dimitrie,Izvoratorul de Mir”,a mentionat ierarhul.