Sfanta Cuvioasa Parascheva,serbata prin rugaciune la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

Marti,27 octombrie,cand crestinii ortodocsi o serbeaza pe Sfanta Cuvioasa  Parascheva  ,Ocrotitoarea Moldovei Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta numerosilor enoriasi.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Inalt Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a vorbit despre viata plina de smerenie si evlavie a Sfintei  Cuvioasei Teodora,Ocrotitoarea Moldovei.„Sfanta Cuvioasa Teodora ne poate servi ca un elocvent exemplu de traire duhovniceasca.Minunile savarsite la sfintele moaste a Prea Cuvioasei ne demonsreaza perfect ca mijlocirea Sfintei Parascheva in fata Tatalui Ceresc este necesara tuturor credinciosilor,aflati in suferinta”,a adaugat Vladica Filaret.La finele serviciului divin numerosi credinciosi au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mântuitorului.