Ziua Taierii capului Sfantului Ioan Botezatorul la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In ziua pomenirii Taierii capului Sfantului Ioan Botezatorul Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta unui numar mare de pelerini.Cuvantul predicational al Inalt Prea Sfintia Sale a fost unul emotionant .Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre viata plina de sfintenie a Sfantului Prooroc,Intaimergatorul si Botezatorul Domnului Ioan,care fiind incompatibil cu pacatul a mustrat regele Irod Antipa pentru ca traia cu sora fratelui sau Filip,fapt pentru care a fost initial incarcerat,mai tarziu decapitat la cerinta fiicei Irodiada.„Aceasta viata  a fost una plina de har si sfintenie,de o traire duhovniceasca deosebita.De aceea Va indemn ,iubiti frati si surori intru Domnul sa invocati in rugaciunile fratiilor Voastre mijlocirea catre Mantuitorul Hristos a acestui Mare Sfant al crestinitatii”,a mentionat Vladica.