Canonul de pocainta a Sfantului Andrei Criteanul

In prima zi a Marelui Post al Invierii Domnului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a citit Canonul de Pocainta a Sfantului Andrei Criteanul la complexul monastic arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa citirea canonului de pocainta Inalt Prea Sfintia Sa a adresat credinciosilor prezenti un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.„In aceste zile de asceza si ascensiune duhovniceasca este absolut necesar sa fim in permanenta rugaciune si pocainta.Postul alimentar fara sinceritatea rugaciunii nu ne foloseste la nimic.Este necesar sa fim in permanenta comuniune cu Mantuitorul Hristos pentru a ne invrednici sa intampinam cu aleasa bucurie duhovniceasca Marea Sarbatoare a Invierii Domnului”,a mentionat ierarhul.