Intru multi ani Sanctitatii Sale Filaret,Patriarh al Kievului si a Intregii Rusii Ucraine

Sanctitatea Voastra!!!                                                                                                                                                          Astazi,cand Sanctitatea Voastra mai adauga o fila la cartea vietii noi,clericii si credinciosii Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est venim cu cele mai sincere si cordiale felicitari .Va dorim arhipastorire indelungata in Via Domnului spre binele credinciosilor din cuprinsul Bisericii Autocefale Ucrainene ,acarei creator si promotor sunteti Sanctitatea Voastra.In pofida multor ostilitati Sanctitatea Voastra ati atins multe obiective care pareau irealizabile si efemere.Toate le ati realizat prin puterea rugaciunii si prin intelepciunea Sanctitatii Voastre.Si astazi noi,fii si fiice duhovnicesti va zicem un sincer Intru Multi Ani,Stapane!                                           Cu dragoste intru Hristos Domnul +Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est.