Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil,serbati prin rugaciune la manastirea„Sfanta Treime”

In ziua ,cand intreaga Ortodoxie serbeaza Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil impreuna cu  toate puterile ceresti Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea„Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Dimpreuna cu ierarhul s-au rugat clericii sfantului asezamant monastic si un numar impunator de pelerini. In timpul serviciului divin au fost inaltate rugaciuni pentru instaurarea pacii si finala invaziei in statul vecin,Ucraina,care zilnic rapeste multe vieti umane.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.Inalt Prea Sfintia Sa a felicitat calduros pe cei,ce poarta numele Sfintilor Arhangheli si derivatele acestora cu ziua Protectorului Ceresc.„Iubiti fii si fiice duhovnicesti!Uite-ne ajunsi in aceasta zi,cand serbam Soborul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil impreuna cu toate puterile ceresti.Ar fi corect sa ne umplem sufletele cu evlavie si rugaciune pentru a intra pregatiti duhovniceste in Postul Nasterii Domnului.Va doresc un post binecuvantat ,cu alese bucurii duhovnicesti”,a mentionat Vladica.