Duminica a XXIII-a dupa Pogorarea Sfantului Duh la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In Duminica a XXIII-a dupa Rusalii  Inalt Prea Sfintia Sa Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi pelerini.Serviciul  divin arhieresc a fost unul deosebit pentru parintele Ierodiacon  Augustin Catana,care s-a invrednicit de a fi hirotonit intru ieromonah .Vladica Filaret a felicitat nou- hirotonitul ieromonah,dorindu-i slujire indelungata si rodnica in Via Domnului.Cuvantul predicational al inalt Prea Sfintiei Sale a fost inspirat din pericopa Evanghelica a zilei ,cea cu privire la invierea de catre Mantuitorul Hristos a fiicei lui Iair si a indemnat credinciosii prezenti sa se pregateasca pe plan duhovnicesc pentru a intra in Postul Nasterii Domnului cu evlavie si rugaciune.