Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil,serbati liturgic la Complexul monastic Mitropolitan„Sfanta Treime”

In ziua de 21 noiembrie ,cand Biserica Ortodoxa serbeaza Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil Inalt Prea Sfintia Sa Filaret,din mila lui Dumnezeu Mitropolitul Falestiului si a Moldovei a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la Complexul monastic Mitropolitan„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Ierarhului i-au coliturghisit clericii si obstea asezamantului monastic,iar modesta ca spatiu biserica a manastirii sa dovedit a fi neincapatoare pentru un numar impunator de pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a rostit un emotionant cuvant predicational,in care a felicitat cordial dreptcredincioasa adunare cu acest binecuvantat prilej.”Este o sarbatoare a ingerilor.Acelor ingeri ,care ne vegheaza pasii de la nastere pana la patria noastra cereasca.Deci,iubiti fii si fiice duhovnicesti Va felicit cu acest prilej.Fie ca sa domine rugaciunea si pacea in casele voastre,in familii si comunitate”,a mentionat Vladica.