Duminica Samarineanului Milostiv la Complexul monastic Mitropolitan„Sfanta Treime”

In Duminica a XXV-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Mitropolitul Falestiului si a Moldovei  a liturghisit alaturi de obstea ,clericii si enoriasii Complexului monastic Mitropolitan ”Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In cuvantul Sau de povata duhovniceasca,rostit dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Inalt Prea Sfintitia Sa a  vorbit despre finetea si adincimea duhovniceasca a mesajului Pildei Samarineanului Milostiv.”Aceasta parabola Evanghelica este una adanc povatuitoare.Mantuitoriul Hristos ne invata sa fim milostivi cu aproapele .Pe masura posibilitatilor sa facem milostenie si caritate pentru cei,ce sunt mai sarmani ca noi.Pentru cei aflati in boala sau suferinta.Acest indemn este absolut valabil si pentru crestinii acestor timpuri de rastriste,pe care le traim.Cu profund regret milostenia devine o raritate.Sa nu uitam ca facand acte de caritate asiguram cu cele necesare pe cei suferinzi si totodata,.dar ascensionam si pe plan duhovnicesc.Deci ,indemn Fratiile Voastre spre milostenie si rugaciune pentru cei sarmani,astfel urmand pilda Samarineanului Milostiv”,a mentionat Vladica.